Historie

 

Značka, která ovládla oceány, vzduch i vesmír

Historie značky Askania sahá až do roku 1871. V tomto roce Pařížské komuny a dalších převratných událostí založil v Berlíně Karel Bamberg, žák Karla Zeisse a syn hodináře, firmu pro vývoj a výrobu přístrojů na přesná měření – společnost Askania. Díky přesnosti, vysoké užitné hodnotě a širokému spektru velmi kvalitních přístrojů si značka Askania rychle našla uplatnění v nejrůznějších oborech. V námořní dopravě, na hvězdárnách, meteorologických stanicích a samozřejmě ve výzkumných laboratořích. Přístroje značky Askania se staly nepostradatelnými i při celé řadě expedic.

Technické vizionářství Karla Bamberga dalo firmě schopnost vyvíjet výjimečné věci. Z precizních berlínských dílen vycházely přístroje vyznačující se jedinečně vysokou spolehlivostí, která se stala charakteristickým rysem Askanie. Proto je už od těch dob tato značka vnímána jako synonymum pro kvalitu a progresivitu.

Nikoho proto nemohlo překvapit, že jen co se objevila první letadla, začala se společnost Askania věnovat vývoji přístrojů pro nový a odvážný obor. Pro letectví.  Dynamika a technická náročnost tohoto v prvních desetiletích doslova dobrodružného oboru nalezly u společnosti Askania skvělé partnery. Askania se proto rychle stala nejvýznamnějším a zároveň největším výrobcem leteckých přístrojů v Německu. Ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století byste jen stěží nalezli letoun, který neměl na palubě přístroje značky Askania.

 

 

Askania pro filmové mistry

Se začátkem 20. století přicházejí na scénu nové technologie a obory lidské činnosti. Ruku v ruce s tím se rozrůstá i výrobní záběr společnosti Askania.
Pro filmový průmysl vyrábí špičkové kamery Askania, které slouží v ateliérech UFA. Berlínský gigant UFA patřil k největším filmovým studiím na světě a s roční produkcí přes šest set filmů byl největší evropskou konkurencí Hollywoodu. S kamerami Askania pracovali ve studiích UFA největší mistři filmové historie Fritz Lang a F.W. Murnau. S těmito kamerami točila také od debutu Bílá extáze veleslavná a kontroverzní Leni Riefenstahlová, která se záhy vzdálila své lyžařské prvotině a věnovala se filmům o lidech, kterým natažená pravice rozhodně nesloužila pouze k vyrovnání rovnováhy při skoku přes muldy.

 

Rekordní hodinky

Na počátku minulého století se Askania rychle stala nejvýznamnějším a zároveň největším výrobcem leteckých přístrojů v Německu. Ve třicátých a čtyřicátých letech prakticky neexistuje pilotní kokpit bez přístroje s typicky přehledným, účelným a technicistně krásným designem Askania. Spolehlivost těchto přístrojů, jejich dokonalé schopnosti a nezávislost na počasí, denní či noční době a letové situaci pokládali němečtí piloti té doby za nedocenitelné. Přístroje značky Askania najdeme ve všech rekordních letadlech té doby. Junkers W-33 Bremen byl prvním letounem na světě, který přeletěl Atlantik ve směru z Evropy do Ameriky. Messerschmitt Me-108 dostal přezdívku Taifun od slavné pilotky Elly Beinhornové, která s ním obletěla svět. Heinkel He-70 Blitz bylo speciální letadlo pro rekordně rychlou přepravu osob mezi Berlínem, Kolínem nad Rýnem a Frankfurtem. 
Není tedy divu, že hned záhy po vstupu Askanie do leteckého průmyslu začali piloti požadovat také náramkové hodinky stejných kvalit a stejné značky. Tak vznikla hodinářská produkce společnosti Askania, která se stejně jako palubní přístroje stala pojmem mezi uživateli a legendou celého letectví. A o více než sedmdesát let později se jednotlivé přístroje z výše uvedených rekordních letadel staly vizuální předlohou ciferníků pro nové řady náramkových hodinek.

 

Legenda pokračuje

Hodinky Askania zdobily zápěstí špičkových pilotů a sloužily jim s dokonalostí, která odpovídá nejlepším tradicím německých techniků a mechaniků. S dnešní rukodělnou výrobou hodinek znovu ožívá duch odvahy, dobrodružství a jednoduché elegance. S naučenou kvalitou, zažitými dějinami a spolehlivou precizností vznikají nejen individuální hodinky pro piloty a dobrodruhy dneška, ale i technicky jedinečné a reprezentativní společenské hodinky.

Nové řady špičkových hodinek Askania v sobě ztělesňují vše to, co jejich majitelé od hodinek požadovali v minulosti a co požadují i dnes. Spolehlivost, přesnost, funkčnost, přehlednost a perfektní zpracování je doplněno efektním a účelným designem, který dává jednotlivým modelům vlastní osobitý rozměr a jedinečnost. Zatímco tvary a podoba hodinek z kolekcí Bremen, Taifun, Heinkel přímo odkazují na službou prověřené přístroje, které byly součástí kokpitů slavných typů letadel, design modelů Tempelhof, Quadriga a Alexanderplatz jsou zase návratem ke kořenům značky Askania, holdem místu jejího vzniku. Ač to na první pohled vypadá až neskutečně, tyto série svým designem a technickými funkcemi reagují na historii jedinečných míst v jedinečné metropoli. Odkazy na slavné letiště v Tempelhofu, na vznešené čtyřspřeží neboli kvadrigu na Braniborské bráně a připomínka legendárního Alexandrova náměstí vyjadřují připoutání značky Askania k Berlínu. K metropoli, kterou někdejší i dnešní konstruktéři a mistři Askanie pokládali a pokládají za hlavní město hodinek. A každým svým dalším výrobkem chtějí dokázat, že tomu tak i ve skutečnosti je.

 

Piloti stíhacího letectva Armády České republiky spoléhají na hodinky Askania

Legendární německý výrobce leteckých přístrojů z první poloviny minulého století a dnes přední světový tvůrce leteckých hodinek, společnost Askania, vyzbrojil piloty z čáslavské základny chronografem Askania Tempelhof TEM 645-1.

Piloti stíhacích Gripenů Armády České republiky tak dnes spoléhají na hodinky s tradičními vlastnostmi legendárních přístrojů Askania. Robustnost, spolehlivost a excelentní přehlednost v jakékoli letové situaci jsou pro současné piloty stejně důležité jako pro někdejší průkopníky letectví, kteří svěřili své životy leteckým palubním přístrojům a hodinkám značky Askania.